Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Yangon - Sule Pagoda

Updated: Oct 27, 2020

Alexander Fraser’ın koloniyal dönemden kalan şehir planlamasının merkezinde bulunan Sule Pagoda, Shewedagon Pagoda’dan sonra şehrin en önemli mistik yapısı olmasının yanı sıra, 1998-2007 yıları arasında bir çok politik gösteriye sahne olmasıyla da ünlü.

İ.Ö. 230 yıllarında kurulan Sule Pagoda sayısız kereler yeniden inşa edilmiş ve en son 15. yy.’da merkez zedi (stupa) bugünkü 44m yüksekliğine ulaşmış.

Pagoda’yı gezerken yanımıza gelen bir genç, okuduklarımızı teyit edercesine tapınağı anlattı bize. Doğudan girilmesinin adet olduğu, Pagoda’nın etrafında saat yönünde dönülmesinin esas olduğunu belirtti. Myanmar Budizm’inde Çarşamba günü sabah ve öğleden sonra diye 2 gün sayılınca ,haftanın günleri 8’e bölünmüş ve herkesin doğduğu günü simgeleyen bir hayvan var. Her Pagoda’nın çevresinde de o hayvana ait bir sunak. Perşembe günü doğduğum için simge hayvanım fareymiş. İlgili hayvanın sunağına gidip, yanındaki sudan başından aşağı dökmek ritüelmiş. En sonunda ise, Pagoda’daki çanı çalmak.. Hepsini yaptık biz de.

4 views0 comments