Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Yangon - Shwedagon Pagoda

Updated: Oct 27, 2020

Gün batımındaki eğik ışınlarla daha da çekici hale gelen Shwedagon Pagoda için, batısındaki parktan başlamayı seçtik yürüyüşümüze. Her adımda bir farklı göründü Pagoda. Yaklaştıkça büyüdü, yüceldi.


Shwedagon Pagoda, 99m yükseklikteki ana Pagoda’dan ayrı, hemen çevresindeki irili ufaklı diğer Pagoda’lar, tapınaklar ve türbelerle devasa bir kompleks. Myanmar’ın en çok ziyaret edilen tapınağı deniliyor.


Yakınlaştıkça büyüyen ihtişamı, girişindeki devasa arslan heykelleriyle pekişiyor. Girişte çanta kontrolü, kılık kıyafetimizin uygunluğu güvenlik görevlilerince teyit edildikten sonra yürüyen merdivenlerle erişimi kolaylaşan komplekse adımımızı atıyoruz.


Shwedagon'a yaklaştıkça büyüyor da büyüyor her şey. Yürüyen merdivenle girdiğimiz Pagoda'nın diğer kapısından çıkış yaptığımızda, kompleks içerisindeki sağlı sollu mağazalardan Budizm'e ve ibadete ilişkin akla gelen her şeyi edinmenin mümkün olduğunu görüyoruz.


İnsan selinin ortasında mistisizmin doruğunda!


Gün batımını takiben tur otobüslerinin ayrılmasıyla, yerel nüfus daha belirgin hale geldi, fotoğraf makinelerinin şıkırtısı, selfie çubukları ve instagram pozu yakalamaya çalışan kalabalık gittiğinde, oturup Pagoda çevresinde sessizce tur atanları izlemek, koyu kırmızı - bordo entarili Budist rahipleri gözlemlemek, dua edenlerin yaktıkları buram buram tütsü kokusunu içime çekmek, ibadet edenlerin çaldığı çanları dinlemek ve yansıyan altın sarısı ışıkla gözlerimdeki kamaşmayı duyumsamak, mistisizmi doruğa çıkardı.


Ana tapınak çevresindeki küçük tapınaklarda ibadet. Her yer Buda, her yer altın varak, detaylı ama bir o kadar da basitOtele döndüğümüzde odadan manzaramız

9 views0 comments