Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Yangon - Koloniyal dönemden kalanlar

Updated: Oct 27, 2020


Nasıl bir otel seçmişiz…

Güne Kandawgi Gölü ve ötesindeki Shwedagon Pagoda ile uyanmak inanılmaz.


Dumpling’lerle başlayan kahvaltımız da enfesti.


Yangon'da ikinci günümüzü koloniyal dönemde kalan binaları gezmeye ayırdık. Yangon Heritage Trust arama motorlarında ilk sırada yer alsa da, kalabalıktan sıyrılıp butik turizm tutkunu olarak ulaştığımız rehberimiz Arkar Kyaw’la başbaşa 5 saat geçirdik. Sadece binaları değil, tarihi, gelenekleri, bugünü, ekonomik, politik ve sosyal gelişmeleri de rahatça konuştuk.


Yangon’a gittiğinizde, koloniyal şehir turu, hele ki Arkar Kyaw’la, kesinlikle tavsiyem.


Aynı binayı farklı açılardan fotoğraflayıp, tekrar tekrar koymuş gibi görünse de, durum bu değil. Nitekim koloniyal dönemde devlet binaları koyu kırmızı renkliymiş ve aradan geçen zamana rağmen bu renk korunmuş. Dolayısıyla binalar birbirine benziyor ve bir o kadar da kolay ayırt edilebiliyor.


Posta binasının içindeki sergi ilgimi çekti, ama ondan ötesi telgrafın hala yaygın şekilde kullanılması beni baya eskilere götürdü.


Renovasyonu yapılmakta olan High Sekreteriat binasının özel mülkiyete geçmiş olması ve ofis olarak kiraya verilmesine şaşırmadım desem yalan olur. Sonuçta ülkenin yakın tarihi için önemi büyük. High Sekretariat binası, Myanmar'ın İngiltere'den bağımsızlığını kazanabilmesi için uğraşlar vermiş Aung San'ın 1947'de öldürüldüğü yer olması - ki ölümünden 6 ay kadar sonra bağımsızlık ilan edilmiş.


Aung San ayrıca 2010'da Nobel Barış Ödünü alan politikacı Aung San Suu Kyi'nın babası.


Sevgili Arkar Kyaw tarihi ve siyasi bilgileri de toparlayarak, pek hoş bütünleştirdi bizi ortamla.


Koloniyal şehir turumuzu fırsat bilip, sokakta satılan ve ne olduğunu anlamadığım, almaya ve yemeye tek başına cesaret edemediğim her şeyi Arkar'a sordum.


Mesela bu siyah, boğa kafasına benzeyen şeyi nehrin sığ yerlerinden topluyorlarmış. İncecik siyah kabuğunu soyunca, içi bembeyaz ve tadı kestane gibi. Biraz yavan bir kestane diyelim ama onu andırıyor.


Sokağın ötesinde hoş kafelere de götürdü Arkar bizi. Rangoon bunlardan biri. Kahvesi kadar tatlıları da lezizdi.80 views0 comments