Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Rotamız

Updated: Oct 27, 2020

676 bin kilometrekare büyüklüğündeki 55 milyon nüfuslu Myanmar'da nereden başlayalım, nereye yönelelim sorusu, nelere konsantre olmak istediğiniz ve ne kadar zamanınız olduğu ile doğrudan ilintili.

Yangon’dan başladığımız yolculuğumuz, önce şoförlü özel aracımızla güneydoğuya en büyük yatan Buda’yı ve 1001 Buda’nın bulunduğu Buda bahçesini görmek için Mawlamyine’e ve mağara tapınakları ile Hpa-an’a uzandı.

Oradan Kyaiktiyo’daki Altın Kaya Pagoda’ya, sonrasında Mon halkının eski Başkenti Bago’ya ve devamında kuzeye Mandalay’a devam ettik. Mandalay’in kendisini gezmenin ötesinde, bitirilememiş tapınağı ile Mingun, dinsel örüntüsüyle Sagaing, eski başkentlerden Inwa ve dünyanın en eski, en uzun tik ağacından köprüsü U Bein seyahatin ana noktalarındandı.

Mandalay’den tapınaklar şehri Bagan’a Ayeyewaddy Nehri üzerinden tekne turu ile ulaşıp, Bagan’dan uçakla Kalaw’a geçtik. Kalaw’dan Inle Gölü’ne 45km’lik yürüyüşümüz, doğa ve yerel halklarla yakınlaşmamıza vesile olurken, Inle Gölü’ndeki yaşamla büyülendik.

Myanmar’daki son noktamızda, bembeyaz sahilleri ile Ngpali’de deniz ve güneşe doyduk.

9 views0 comments