• spontago

Myanmar Günleri - Mawlamyine - Win Sein Taw Ya Buda3. günümüzün sabahında şoförümüz Sai sabahın erken saatinde bizi otelimizden aldı ve güneye doğru yola koyulduk. Yolda arabamızın ufak bir arıza yapması, yerel halkın kendi arasındaki dayanışmasına ve çözüm odaklılığına şahit olmamız için bir fırsat oldu.


yol halleri

Mawlamyine’e gidiş amacımız öncelikle şehrin 24 km güneyindeki “Win Sein Taw Ya Buddha”yi görmekti. Win Sein Taw Ya, yatan Buda, 180m uzunluğu ile dünyadaki en büyük yatan Buda. Komplekse yaklaşırken kilometrelerce uzaktan görülebiliyor. Kompleks içerisindeki diğer tapınaklar, stupalar ve beşyüzü aşkın heykel de cabası.

Mawlamyine'nin güneyinde, Yadana Taung'daki ana otoyolun hemen dışında, çalılık kaplı bir yamaçta, parinirvana anında yani yeniden doğuş döngüsünde özgürlüğünü elde eder halde tasvir edilen büyük, kırmızı cüppeli bir Buda (Win Sein Taw Ya) yatiyor. 180 m uzunluğunda, dünyanın herhangi bir yerinde türünün en büyük örneği. İçi betonla dolu değil, odacıklardan oluşuyor. Buda inancıyla bağlantılı ahlaki masallardan sahneleri ve Buda'nın yaşamını tasvir eden dioramaları görmek için içine girilebiliyor.

Henüz inşaatınım bati standartlarında tam olarak bittiği söylenemez. Buna rağmen tam karşısına yapılmakta olan 240m uzunluğundaki diğer yatan Buda, ülkede inanca verilen değer açısından tüylerimi ürpertti.


yaklasirken yola sayisiz stupa eslik ediyor
biraz daha yaklastigimizda kadraja sigdiramadik, ancak buradan

ayakkabilar coktan cikti, ayaklar ciplak, kutsal alandayiz
devam eden tamirat / insaat halleri
mütemadiyen devam edecek gibi görünen bakim isleri
Buda'nin kulagi kadar bile degilim
180m'lik en büyük yatan Buda'dan, hemen karsisindaki, daha büyügüne bakis