Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Mawlamyine - Win Sein Taw Ya Buda

Updated: Oct 27, 2020


yol halleri

3. günümüzün sabahında şoförümüz Sai sabahın erken saatinde bizi otelimizden aldı ve güneye doğru yola koyulduk. Yolda arabamızın ufak bir arıza yapması, yerel halkın kendi arasındaki dayanışmasına ve çözüm odaklılığına şahit olmamız için bir fırsat oldu.


Mawlamyine’e gidiş amacımız öncelikle şehrin 24 km güneyindeki “Win Sein Taw Ya Buddha”yi görmekti. Win Sein Taw Ya, yatan Buda, 180m uzunluğu ile dünyadaki en büyük yatan Buda. Komplekse yaklaşırken kilometrelerce uzaktan görülebiliyor. Kompleks içerisindeki diğer tapınaklar, stupalar ve beşyüzü aşkın heykel de cabası.

Mawlamyine'nin güneyinde, Yadana Taung'daki ana otoyolun hemen dışında, çalılık kaplı bir yamaçta, parinirvana anında yani yeniden doğuş döngüsünde özgürlüğünü elde eder halde tasvir edilen büyük, kırmızı cüppeli bir Buda (Win Sein Taw Ya) yatiyor. 180 m uzunluğunda, dünyanın herhangi bir yerinde türünün en büyük örneği. İçi betonla dolu değil, odacıklardan oluşuyor. Buda inancıyla bağlantılı ahlaki masallardan sahneleri ve Buda'nın yaşamını tasvir eden dioramaları görmek için içine girilebiliyor.

Henüz inşaatınım bati standartlarında tam olarak bittiği söylenemez. Buna rağmen tam karşısına yapılmakta olan 240m uzunluğundaki diğer yatan Buda, ülkede inanca verilen değer açısından tüylerimi ürpertti.


yaklaşırken yola sayısız stupa eşlik ediyor
biraz daha yaklaştığımızda kadraja sığdıramadık, ancak buradan

ayakkabılar çoktan çıktı, ayaklar çıplak, kutsal alandayız
devam eden tamirat / inşaat halleri
mütemadiyen devam edecek gibi görünen bakım işleri
Buda'nın kulağı kadar bile değilim
180m'lik en büyük yatan Buda'dan, hemen karşısındaki, daha büyüğüne bakış10 views0 comments