Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Mawlamyine - Kyaikthanlan Pagoda

Updated: Oct 27, 2020

Düşük katlı, metal çatılı şehir siluetine şehrin iç kısmındaki yüksek kayalıktan bakan ve çevrenin muhteşem manzaralarını sunan Kyaikthanlan Pagoda Mawlamyine’deki bir sonraki durağımız.


Mawlamyine Sömürge dönemlerinde Moulmein olarak anılıyordu ve 1824-6 Birinci Anglo-Birman Savaşı'ndan sonra İngiliz Aşağı Burma’sının başkenti oldu. Stratejik olarak Thanlwin (Salween) Nehri'nin ağzına oturmuş olan kasaba, Kalküta (Hindistan) ve Singapur şehirleri arasında ve ayrıca Pasifik'e seyahat eden buharlılar için uygun bir liman sağladığından popülerdi. George Orwell de 1926'da burada polis memuru olarak görev yapıyordu. 1936’da kaleme aldığı, emperyalizmin topluma etkilerini yansıtan denemesi “Bir Fili Vurmak”’in buradaki deneyimlerine dayandığına inanılıyor. Mawlamyine, Myanmar’in bağımsızlığını kazanmasının ardından Mon Eyaletinin başkenti oldu.


Kyaikthanlan Pagoda, 9. yüzyılda kurulmuş ve o zamandan beri birkaç kez genişlemiş. Pagoda’nın bulunduğu tepede izlediğimiz manzaraya ek olarak tepeye ulaşana kadar içinden yürüyerek geçtiğimiz, çıktığımız her merdivende farklı bir görüntü sunan manastır da bizi büyüledi. Tepede bakıldığında görülen hapishanenin de yine Orwell’in 1931 tarihli denemesi “Bir İdam”a ilham kaynağı olduğu iddia edilmekte.

İnsanların hayatlarının belli döneminde meditasyonu seçmeleri Myanmar'da çok normal. Bu süreçte herkesin saçları kazınıyor. Cunku sadece Buda'nın saçları olabilir. Kizlar/kadinlar pembe entarileriyle ayırt edilebiliyorlar. Erkekler ise bordo-turuncu renge bürünüyorlar.

Bu estetigi fotograflamadan geçemiyor insan...

Pagoda'ya manastırdan geçerek gitmeyi seçtik. İbadet alanında olduğumuzdan ayaklarımız çıplak. Yolumuz uzun.
Basamaklara değdi. İlk manastır binasına ulaştık
Her bir panelde ayrı bir detay gizli
Manastır'da girmemize izin verilen bir başka yapı
Kapı detayı
Photo credit: Dominik Hess
Sereserpe... Geleni geçeni izlerken
Yanından çıkıp geldiğimiz Manastır binaları ve günbatımı
Şoförümüz Sai her an yanıbaşımızda rehberlik de yaptı7 views0 comments