• spontago

Myanmar Günleri - Mawlamyine - Kyaikthanlan Pagoda

Düşük katlı, metal çatılı şehir siluetine şehrin iç kısmındaki yüksek kayalıktan bakan ve çevrenin muhteşem manzaralarını sunan Kyaikthanlan Pagoda Mawlamyine’deki bir sonraki durağımız.


Mawlamyine Sömürge dönemlerinde Moulmein olarak anılıyordu ve 1824-6 Birinci Anglo-Birman Savaşı'ndan sonra İngiliz Aşağı Burma’sının başkenti oldu. Stratejik olarak Thanlwin (Salween) Nehri'nin ağzına oturmuş olan kasaba, Kalküta (Hindistan) ve Singapur şehirleri arasında ve ayrıca Pasifik'e seyahat eden buharlılar için uygun bir liman sağladığından popülerdi. George Orwell de 1926'da burada polis memuru olarak görev yapıyordu. 1936’da kaleme aldığı, emperyalizmin topluma etkilerini yansıtan denemesi “Bir Fili Vurmak”’in buradaki deneyimlerine dayandigina inaniliyor. Mawlamyine, Myanmar’in bağımsızlığını kazanmasının ardından Mon Eyaletinin başkenti oldu.


Kyaikthanlan Pagoda, 9. yüzyılda kurulmuş ve o zamandan beri birkaç kez genişlemiş. Pagoda’nin bulunduğu tepede izlediğimiz manzaraya ek olarak tepeye ulasana kadar içinden yürüyerek geçtiğimiz, çıktığımız her merdivende farklı bir görüntü sunan manastır da bizi büyüledi. Tepede bakıldığında görülen hapishanenin de yine Orwell’in 1931 tarihli denemesi “Bir İdam”a ilham kaynağı olduğu iddia edilmekte.

Insanlarin hayatlarinin belli döneminde meditasyonu secmeleri Myanmar'da cok normal. Bu sürecte herkesin saclari kaziniyor. Cunku sadece Buda'nin saclari olabilir. Kizlar/kadinlar pembe entarileriyle ayirt edilebiliyorlar. Erkekler ise bordo-turuncu renge bürünüyorlar.

Bu estetigi fotograflamadan gecemiyor insan...

Pagoda'ya manastirdan gecerek gitmeyi sectik. Ibadet alanindaoldugumuzdan ayaklarimiz ciplak. Yolumuz uzun.
Basamaklara degdi. Ilk manastir binasina ulastik
Her bir panelde ayri bir detay gizli
Manastir'da girmemize izin verilen bir baska yapi
Kapi detayi
Photo credit: Dominik Hess
Sereserpe... Geleni geceni izlerken
Yanindan cikip geldigimiz Manastir binalari ve günbatimi
Soförümüz Sai her an yanibasimizda rehberlik de yapti