Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Kawhnat - U Nar Auk Manastırı

Updated: Oct 27, 2020

Mawlamyine’den ayrılıp Hpa An için yola koyulduğumuzda, şoförümüz Sai ana yoldan sapıp, önce asfalt ama tek şeritlik yolda, sonra tek şerit ama stabilize yolda, sonrasında ise şerit denemeyecek tekerlek izlerini takip ederek reelde yarım saat, bana 3 saat gibi gelen yoldan gittikçe sabır katsayımın sonuna geliyoruz ama Sai ısrarlı. Geçtiğimiz 2 günkü rehberliği düşünülürse ona güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz. Benim rehber kitabımda adı geçmeyen, ulaşımındaki zahmetten dolayı kitle turizminin gelmediği bir mücevher karşılıyor bizi yolun sonunda.


Myanmar'ın Karen Eyaleti, Kawhnat köyü yakınlarında 1895 yılında merkez tapınağın yapımı ile başlayan ve 1902-1904 yılları arasında bugünkü büyüklüğüne ulaşan U Nar Auk Manastırı’na tarihi de dikkate alarak bakmak gerekiyor. Nitekim söz konusu dönem İngiltere’nin o zamanki adıyla Burma’da fazlasıyla egemen olduğu, halkı zora koştuğu ve ciddi maddi zorlukların olduğu bir dönem. Sai’ye sormadan edemiyorum, öyle bir dönemde buna nasıl kaynak aktarıldığını. Hikâyesi ilginç…

Geleneksel Burma mimarisinin yansıra Çin ve Hint etkisinde yabancı mimari detaylara sahip olması tapınağı ayrıca ilgi çekici kılıyor. Arabesk kemerler, Thaton ve Bagan'ın tarihlerini anlatan tasvirler, cam mozaik işçiliği ve oyma tik levha kabartmaları en göze çarpanları.


Manastırın adı, bir sığır çobanıyken daha sonra sömürge döneminde filo kurup İngiliz Irrawaddy Flotilla Şirketi'ne rakip olan ve ülkenin fakirlerinin İngiliz ve Hintli işadamlarının sömürüsünden kurtulmasına adayan Nar Auk’un adını taşıyor.

1832'de çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nar Auk’un önce kereste, sonrasında çeltik isinde kazandığı deneyim ve mali kaynaklarla deniz taşımacılığına girmesi ve İngiliz şirketlerine karşı mücadelesi ders kitaplarında da yer alıyormuş.

1910'da kurduğu Burmese Steam Navigation and Trading Company, İngiliz Irrawaddy Flotilla Şirketi tarafından kullanılan ve yolcu ve kargo feribotları işletilen nehirlerde seyrüsefere başladığında, iki firma arasındaki rekabet mahkemede son bulmuş. Biyografisinde “200 milyon liralık sermayesi olan Irrawaddy Flotilla Şirketi, sınırlı kaynakları (1 milyon rupi sermayesi) olan U Nar Auk’un şirketi üzerinde muazzam ve sürekli bir baskı uygulayabildi.” Miktarları karşılaştırınca ne kadar farklı, değil mi?

Ancak Nar Auk’un niyetleri açık. Şirketini 1910'da tanıtmak için yayınlanan bir bildirideki “mevcut girişim, umarız, Burma halkının kendi gücünü elinde tutabileceğini ve diğer ırklardan farklı olmadığını dünyaya gösterecektir.” İfadeleri çarpıcı.

Bu hayırseverlik ve vatanseverlik de bu tapınağa isminin verilmesini fazlasıyla açıklıyor.


Arabesk tavan kemer detaylari
Tavan ahsap detayi