• spontago

Myanmar Günleri - Hpa An – Yarasa Mağarası


Hpa An ve çevresinin sunduğu doğal çeşitlilik inanılmaz.

Sabah uçsuz bucaksız Saddar Mağarası ile başladığımız günün devamında Zwegabin dağinin eteğindeki 1000 Buda heykeliyle bezeli bahçe, gölün ortasındaki adada kireç taşının üzerinde yükselen Kyauk Palap Pagoda ve günbatımına karşı Hpa An’a 10 dakika mesafede yarasa mağarası.


Şoförümüz Sai bizi nehrin kenarında indiriyor ve devamını yürümemiz gerektiğini söylüyor. 5 dakikalık yürüyüş sonrasında mağaranın kapalı kapısını görmekle, önümüzdekileri takip etmeyi seçiyoruz ve incecik metal merdivenler marifetiyle mağaranın yanı başından yukarı tırmanıyoruz. Aşağıdan görebildiğimiz kadarıyla orada da bir oturan Buda heykeli bizi bekliyor.


Mağaranın konumu ve yapısı gereği yarasaların konuşlandığını keşfettiklerinde, mağarayı kapı ile kapamayı ve gün batımında kapısına tokmakla vurarak yarasaların dışarı çıkmalarına vesile olabileceklerini nasıl keşfetmişler bilmiyorum. Oturduğumuz noktadan, gün batimi, Zwegabin daği ufku çizerken, ayaklarımızın coooook altındaki nehir, Hpa An’a giden köprü ve dalga dalga adeta dans eder gibi çıkan ve havadaki kümelenmeleriyle resim çizen yarasalar bizi büyüledi.


Merdivenler dikti, güven vermiyordu. Buda heykelinin ayaklarında, uçurumun kenarında, daracık bir yerde 10-15 kişiydik. Ama değdi…


İnişin gün batımından sonraya rastlamış olması, çıkarken güvensiz bulduğum daracık derme çatma metal merdivenlerden karanlıkta inmek anlamına gelse de, yine de değdi.

Yarasalari nehir üzerinden izlemeyi tercih eden bir tekne ayaklarimizin altindan geciyor

Asagidaki video tarayicinizda acilirsa, danslarini izleyebileceginiz yarasa kümlerini fotograflarda da net olarak secmek mümkün.

Arkada bir kez daha Zwegabin Dagi