Search
  • spontago

Myanmar Günleri - Neden Myanmar?

Updated: Oct 27, 2020

Kışın Berlin’in karanlığından kaçmak için, rotamızı 3 haftalığına yine güneye çeviriyoruz. Bir nevi göçmen kuşlar gibiyiz, kış geliyor ve biz güneşe gidiyoruz.


Eşim ve benim gezdiğimiz gördüğümüz ülke sayısı arttıkça, görmediğimiz yeni bir yere gitme çabası nafile oluyor.


Dominik’e göre ilk kez 2008’de gördüğü Myanmar her hâlükârda her zaman kalbindeki ilk 5 ülkeden biri. Hadi diyor, Myanmar’a.


Yola çıkmadan önce aklım karmakarışık. Türkiye’den kime söylesem, telefonda bir garip sessizlik. George Orwell ve Rudyard Kipling olmasa hakkında çok daha azı bilinecek bir ülke. İlk soru, Burma değil mi orası?


O kadar zenginlik barındıran bir ülke ki… Detaylara takip eden yazılarda gireceğim. Yolculuğumuzu okudukça, atladığım satırları keşif için kendiniz gidip görmek isteyeceksiniz.


Tarihin belli anlarında adı değişen ülkeler, şehirler, sokaklar ilgimi çekmiştir. Burma adının neden terkedilip Myanmar’a evrildiği de kafamı kurcalayan ilk sorulardandı. Okudukça, okudukça, daha çok kafam karıştı. 2000 yılı aşkın bir tarihi 3 haftalık tatil için ne kadar öğrenebilirdim ki. İlginç olan 9. Yüzyılın başlarında bugünkü Çin’de bulunan Yunnan’daki Nanzhao Krallığına mensup Mranma’ların Bagan’da surlarla çevrili yerleşik düzene geçmiş olmaları.


Gezimiz sırasında ülkenin adının 1988’de Devlet Hukuk ve Düzen Sağlama Konseyi (SLORC) tarafından neden Burma’dan Myanmar’a dönüştüğünü sorduğumuzda, yerel rehberlerimiz, Burma’nın bir halkı, etnik grubu ifade ettiğini, Myanmar adının ise tüm etnik grupları kapsadığı yönünde bir açıklamaya sadık kaldılar.


Myanmar tarihi ve politik geçmişi, dinsel yapısı, pagodaları, arkeolojik alanları, bembeyaz bakır kumsalları, gelenekleriyle gezilesi, görülesi olduğunu bana da gösterdi.

22 views0 comments