Search
  • spontago

Meissen Porselen

Updated: Oct 27, 2020

Denizcilik, keşifler, yeni ticaret yolları derken, bize bugün çok doğal gelen porselenin, Çin'den Avrupa'ya ulaşması Avrupa'da hayranlıkla birlikte merak da uyandırıyor.


Uzak diyarlardan gelen bu beyaz parlak dayanıklı şık ürünü elde edebilmek için 1710'da Avrupa'da ilk kez Meissen'da atılan adımlar, bugün dünyanın seçkin üreticilerinden olan Meissen Porselen'ini doğuruyor. Hatta Albrechtsburg Kalesi 1710'dan 1863'e kadar bu işe tahsis ediliyor ve fabrika olarak kullanılıyor.


Meissen Porselenini ayrıcalıklı kılan formulü gizini muhafaza etmekte.


Meissen Porselen Müzesi'nde (Meissen Erlebniswelt) üretim aşamalarını birebir gördük, halihazırda elle üretilen, şekillendirilen, boyanan kusursuz porselenlerin üretim sürecine tanık olduk.


Üçyüz yıldır üretilen ve müzede sergilenen porselenlerle, tasarımın geçirdiği aşamalar ve dönemin yansımalarını izlemek mümkün. Hele ki üretim aşamalarını gördükten sonra, baktığımız her parçaya daha çok hayran kaldık.


Müze içerisindeki mağaza, bu ayrıcalıklı ürünleri tam da yerinden alabilmek için geniş bir yelpaze sunuyor.


Aşağıdaki porselen heykelin eteğinde, her biri elle yoğrulup, şekillendirilmiş 7000'in (evet yedi bin) üzerinde çiçek olduğunu tahmin edebilir miydiniz?

Meissen, Albrechtsburg Kalesi ile Proschwitz Şatosu ve Şarapları'yla ilgili notlarımızı da okuyun.

#spontago #kişiyeözel #seyahat #tasarımı

#meissen #meissenerleibniswelt #sachsen #saksonya #porselen #porcelain #porzellan

8 views0 comments