Search
  • spontago

Meissen - Albrechtsburg

Updated: Oct 27, 2020

Bu görkemli romantik kaleyi gözden kaçırmanız imkansız.


1471'de inşa edilen ve yıllar içerisinde genişleyen, savunmadan öte rezidans olarak inşa edildiğinden, bu özelliği ile Almanya'nın en eski kalesi olarak anılmakta.

Albrechtsburg, geç Gotik mimari özellikleriyle kendisinden sonra inşa edilen bir çok kaleye örnek teşkil eden mimari detaylara sahip.


1710'da Avrupa'nın ilk porselen üretiminin yapıldığı yer Albrechtsburg. Öyle ki 1863'te Meissen Porselen Fabrikası şimdiki binasına taşınana kadar, Albrechtsburg Kalesi porselen üretiimindeki farklılıkların keşfedilebilmesi için bir nevi laboratuvar ve ciddi anlamda Avrupa'nın ilk porselen fabrikası olarak kullanılmış.

Günümüzde porselen bize çok sıradan görünse de, keşiflerle Çin'den Avrupa'ya ilk kez gelen porselenin güzelliğinin Avrupa'da yarattığı hayranlık, onun bir örneğini yaratma isteğini tetiklemiş ve Friedrich Böttger'in uzun laboratuvar çalışmaları sonrasında bir nevi yeniden keşfedilmiş.

Kalenin ve şehrin tarihi, porselen, mimari özellikleri olmak üzere her katı farklı bir konsepte, farklı bir sergiye ev sahipliği yapan Albrechtsburg'a 2-3 saat ayırın.

Hayır buraza kadar çıkıp şehre tepede bir bakarken, Burgkeller manzarası, Meissen'a özel Eierschecken pastası ve diğer lezzetleri ile sizi bekler.


Meissen, Proschwitz Şatosu ve Şarapları ile Meissen Porselen Müzesi'yle ilgili notlarımızı da okuyun.
#spontago #kişiyeözel #seyahat #tasarımı

#meissen #albrechtsburg #porselen

#burgkeller

14 views0 comments

Recent Posts

See All